Gözlerde gözyaşı bezi tarafından salgılanan sıvının herhangi bir nedenle gözde birikmesi ya da göz kapakları arasından yanağa akması durumunda göz yaşı tıkanıklığı meydana gelir. Bu durum gözyaşı yollarında enfeksiyon oluşumuna neden olur ve bu durum ağrı kızarma şişme gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

Gözyaşı Yolları Hastalıkları Nelerdir?

Konjenital Tıkanma: Bebeklerde sıklıkla karşılaştığımız bu durum doğum ile birlikte başlayan bir süreçtir. Gelişimini tamamlamayan gözyaşı kanalları ve ya kafatasının yapısında olan gelişimsel sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Genellikle doğumdan 1-2 ay sonra gözde sulanma ve çapaklanma ile kendini gösterir.

Kanalların yaşlandıkça daralması: Gözyaşı kanallarında ilerleyen yaş durumuna bağlı olarak gelişen daralma ve tıkanmalar nedeni ile oluşabilir.

Yüz yaralanmaları ve travma: Yüzde ve kemiklerde oluşabilecek herhangi bir yaralanma kanalların tıkanmasına neden olabilir.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi Nedir?

Bebekler için uygulanan tedavi yöntemleri hekim tavsiyesinde uygulanan masaj ve damla yöntemidir. Tedaviye cevap vermeyen durumlarda cerrahi müdahale uygulanabilir.

Erişkinlerde, bebeklerde olduğu gibi gözyaşı kanalı kendiliğinden açılmamaktadır. İlk etapta yetişkinlerde de; genişletme, sondalama ve yıkama yöntemleri kullanılır. Bunlar yeterli olmaz ise, göz sağlığı ve hastalıkları doktorunun kontrolü sonrasında stent yöntemi veya çeşitli cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Detaylı Bilgi ve Randevu İçin Biz Sizi Arayalım


    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This field is required.

    This field is required.